Klausimai – Atsakymai

Turite mums klausimų? Drąsiai klauskite el. p. fondas.rigra@gmail.com, tel. nr. +37068717462 arba rašydami į mūsų FB paskyrą

PAGALBA PERDOZAVUS OPIOIDINIAIS NARKOTIKAIS

Naloksono rinkinys

⇒ Kaip atpažinti perdozavimą?

Perdozavimo opioidiniais narkotikais atveju galimi šie požymiai:

  • Prarasta sąmonė, nereagavimas į aplinkos dirgiklius.
  • Sulėtėjęs kvėpavimas, gargaliavimas arba visai sustojęs kvėpavimas.
  • Išblyškusi oda, pamėlynavusios lūpos ir galūnės.
  • Labai susitraukę vyzdžiai.

⇒ Kada būna didžiausia rizika perdozuoti?

Didžiausia rizika perdozuoti būna šiais atvejais:

  •  Jeigu opioidinis narkotikas vartojamas švirkščiamuoju būdu (jei narkotikas rūkomas ar milteliai traukiami per nosį, perdozavimo rizika yra mažesnė, tačiau, taip pat, labai reali).
  • Vartojama po ilgesnės laiko pertraukos (tokiu atveju, žmogui būna sumažėjęs “atsparumas” tokio paties dydžio dozei, kuri anksčiau perdozavimo nesukeldavo. Buvusi patirtis gali kelti klaidingą saugumo jausmą).
  • Opioidiniai narkotikai vartojami kartu su kitomis slopinančiai veikiamomis medžiagomis (raminamaisiais vaistais arba alkoholiu).
  • Žmogus vartoja vienas (tiesiog šalia nebus kito žmogaus, kuris galėtų pagelbėti).
  • Pasikeitė narkotikų stiprumas (pasikeitė tiekėjas, narkotikų įsigyjama kitame mieste).

⇒ Ką daryti jei kažkas perdozavo?

Reikia vadovautis šiais žingsniais:

  • Būtina kuo greičiau kviesti greitąją pagalbą tel. 112.
  • Įsitikinti ar nukentėjusiajam niekas netrukdo kvėpuoti, pvz. užstrigęs objektas burnoje.
  • Jeigu žinoma, kad žmogus perdozavo opioidiniais narkotikais arba jei yra toks įtarimas, suleisti naloksono.
  • Jei žmogus nekvėpuoja, daryti dirbtinį širdies masažą (100-120 paspaudimų per minutę). Situacijos nepabloginsi, o gyvybę išgelbėti gali. 

⇒ Kas yra naloksonas?

Naloksonas – medikamentas, laikinai (30-90 min.) blokuojantis opioidinius receptorius. Kitaip sakant, tai yra opioidų priešnuodis, padedantis išgelbėti žmogaus gyvybę jam perdozavus opioidiniais narkotikais (heroinu, fentaniliu, metadonu ar kt.). 

⇒ Ar naloksonas yra pavojingas?

Naloksonas NĖRA narkotikas, tai yra vaistas, padedantis išsaugoti gyvybes. Žmogui, kuris nevartoja opioidinių narkotikų, naloksonas neturi jokio teigiamo ar neigiamo efekto.  

ŽALOS MAŽINIMAS

Kas yra žalos mažinimas?

Žalos mažinimas – grupė priemonių, skirtų sumažinti narkotikų vartojimo keliamą žalą bei riziką asmeniui ir visuomenei.

Vienas pagrindinių žalos mažinimo tikslų yra užkrečiamųjų ligų (ŽIV, hepatitas C) plitimo stabdymas. Švirkštų-adatų keitimas suteikia galimybę narkotikų vartotojui naudoti tik sterilias adatas bei švirkštus.

Kitos žalos mažinimo paslaugos bei programos: narkotikų švirkštimosi kambariai, ŽIV testavimas, prezervatyvų dalijimas, narkotinių medžiagų testavimas,  perdozavimo prevencija, socialinė pagalba ir kt.

Žalos mažinimo paslaugos gali būti teikiamos tiek stacionariai (žemo slenksčio kabinete), tiek mobiliai, t.y. keičiant adatas-švirkštus bei teikiant kitas paslaugas darbuotojui nuvykus į narkotikų vartotojų susibūrimo vietą. 

Ar žalos mažinimo programos skatina narkotikų vartojimą?

Ne. Didelė dalis narkotikus vartojančių asmenų daro didelę žalą sau, savo artimiesiems ir visuomenei. Vis dėl to, tenka pripažinti, kad narkotikų vartojimas buvo ir bus visais laikais, o narkotikų vartotojų baudimas to nepakeis.

Žalos mažinimą vykdančios organizacijos stengiasi užkirsti kelią su švirkščiamųjų narkotikų vartojimu susijusiomis infekcinių ligų plitimo bei kitomis rizikomis bei yra pasirengusios suteikti pagalbą asmenims, kurie pasiryžę nustoti vartoti narkotikus. 

Nesu girdėjęs apie žemo slenksčio kabinetus. Kokia jų paskirtis?

Pavadinimas „žemas slenkstis“ nurodo, kad tokiame kabinete teikiamos paslaugos yra anoniminės, nemokamos.

Žemo slenksčio kabinetai teikia žalos mažinimo ir socialines paslaugas (konsultavimas, informavimas, tarpininkavimas ir kt.).

Žemo slenksčio kabinetuose narkotikų vartotojas yra priimamas be išankstinio nusistatymo, jis nėra kaltinamas ar diskriminuojamas dėl savo gyvenimo būdo. Narkotikų vartotojų nėra reikalaujama, kad jie nustotų vartoti, tačiau teigiamas pokytis visada laukiamas. 

Ar saugu vienam asmeniui naudoti tą pačią adatą daugiau nei vieną kartą?

Nesvarbu, kad šiuo atveju adata nesidalijama – panaudojus adatą neįmanoma užtikrinti jos sterilumo, todėl atsiranda infekcijų rizika.

Be to, adatos yra gaminamos vienam panaudojimui, todėl naudojant jas dažniau, jos greitai atbunka ir pradeda daug labiau pažeidinėti odą ir audinius.

NIEKADA nesidalinkite tuo pačiu švirkštu ir adata su kitu žmogumi!!!

Kaip ilgai ŽIV ir hepatito C virusas išgyvena ant adatos ir kitų paviršių?

Kai ŽIV pernešantis žmogaus kūno skystis patenka į aplinką, virusas nebegali daugintis ir miršta gana greitai – per kelias valandas. Net ir išlikus gyvam ant paviršiaus, viruso koncentracija greičiausiai bus per maža, kad įvyktų užsikrėtimas. Taigi, atsitiktinai užsikrėsti ŽIV per paviršius yra beveik neįmanoma.

Kita vertus, švirkšto viduje likęs virusas išgyvena ilgiau ir būna daug aktyvesnis, nes išlieka ganėtinai sandarioje aplinkoje. Narkotikų vartotojams grėsmė užsikrėsti ŽIV infekuotu švirkštu yra labai didelė, todėl itin svarbu, kad būtų naudojamos tik sterilios švirkštimosi priemonės.

Esant tinkamoms sąlygoms, hepatito C virusas ant paviršių gali išgyventi iki kelių savaičių. Žinant, kad labai daug švirkščiamuosius narkotikus vartojančių asmenų turi hepatitą C, svarbu, ne tik, kad būtų naudojamos sterilios švirkštimosi priemonės bet ir tai, kad panaudotos adatos ir švirkštai būtų surenkami žemo slenksčio kabinetuose saugiam utilizavimui.


PRIKLAUSOMYBĖ

Kodėl kai kurie žmonės tampa priklausomi?

Kiekvienas gali tapti priklausomu, nesvarbu kokio amžiaus, lyties ar socialinės padėties. Tiesa, dėl įvairių priežasčių kai kurie žmonės yra labiau pažeidžiami nei kiti. Didžiausią riziką tapti priklausomais turi nepilnamečiai, nes jų smegenys dar nėra pilnai susiformavusios (naujausi tyrimai rodo, kad pilnai žmogus subręsta maždaug 25 metų amžiaus).

Kiti rizikos faktoriai: trauminė patirtis (psichologinė ir/ar fizinė), psichotropinių medžiagų prieinamumas, nepakankama vaikų priežiūra. Šeimos patirtis taip pat dažnai nulemia potraukį psichotropinėms medžiagoms, ypač jei šeimoje jau buvo priklausomybe sergančių asmenų.

Ar nustoti vartoti užtenka vien valios pastangų?

Priklausomybė – tai ne šiaip būsena ar pasirinkimas, o plačiai pripažinta liga. Centrinėje nervų sistemoje įvyksta pokyčiai, dėl kurių žmogus jaučia stiprų norą vartoti psichotropines medžiagas.

Jei susirgus gripu pasveikti neužtenka vien valios pastangų, tai turint priklausomybę, taip pat, vienintelė išeitis – kreiptis specialistų pagalbos.

Ar galiu tapti priklausomas pavartojus tik kartą?

Taip. Niekas negalvoja, kad taps priklausomais, dažniausiai “planuojama” pavartoti tik kartą, tiesiog iš smalsumo. Tačiau psichotropinių medžiagų poveikis būna toks stiprus, kad priklausomybė gali išsivystyti labai greitai.