Pagalba priklausomiems žmonėms: gydyti ar išlaikyti gatvėje bei kalėjime?

Priklausomybes

Nepatogu, nešvaru, daug darbo… Tokius paaiškinimus poliklinikų koridoriuose išgirsta socialiniai darbuotojai, siekiantys padėti priklausomybių kamuojamiems žmonėms. Negatyvus požiūris, neadekvačios bausmės, teisminiai procesai, skolos klampina priklausomus asmenis ir jų šeimas į dar didesnes problemas ir gilesnį vartojimo liūną, iš kurio išbristi jie patys nebeįstengia.

Motyvacija keistis bręsta pamažu

„Sergantys priklausomybėmis nuo narkotinių medžiagų asmenys sveikti pradeda ne iš karto. Pagalbos teikimas psichoaktyvias medžiagas vartojantiems asmenis ir jų artimiesiems yra nuolatinis ir ilgas procesas, o motyvacija keistis subręsta pamažu“, – sako paramos fondo „Rigra“ vadovė Gražina Aleksaitienė.

Paramos fondas „Rigra“, įsikūręs Partizanų gatvėje Kaune, jau dešimt metų teikia socialines paslaugas švirkščiamųjų narkotikų vartotojams ir siekia sumažinti žalą tiek priklausomybės ligomis sergantiems asmenims, tiek visuomenei.  

Fondo tikslas – padėti sergantiems įsitraukti į sveikatos priežiūros sistemą, reabilitaciją, priklausomybių gydymo programas ar savipagalbos grupes. Kasdien į fondo kabinetą ateina 20-30 asmenų, kurie pasikeičia švirkštus, kalbasi su socialiniais darbuotojais ir taip pamažu įgauna jų pasitikėjimą. Tuomet šie gali pasiūlyti ir kitokią pagalbą – susitvarkyti dokumentus ir pradėti gydytis.

Per metus čia išdalijama per 25 tūkst. švirkštų – tai suteikia galimybę narkotikų vartotojui naudoti tik sterilias adatas bei švirkštus bei taip stabdyti per kraują plintančių infekcijų plitimą.

 

 

Metadonas – pigiau nei ŽIV ar hepatito gydymas

Viena iš kompleksinės pagalbos dalių priklausomiems asmenims yra pakaitinė terapija metadonu, kuris normalizuoja asmens savijautą, slopina abstinencijos simptomus, jo nereikia švirkštis. Tai programa skirta sveikti nuo narkotikų priklausomybės, kuri pagerina savijautą ir įgalina socializuotis, grįžti į darbą ar šeimą.

„Tačiau ir ši pagalba ne visiems prieinama dėl nepagrįstų faktorių: blogo oro, blogos nuotaikos, specialisto nenoro ar asmeninių įsitikinimų”, – teigia Alytaus žemo slenksčio kabineto „Pasitikėjimas“ vadovė Aldona Turauskytė.

Taip nebrangi ir sergantiems priimtina priemonė tampa nepasiekiama. Eilę metų nesprendžiamos paprasto gydymo prieinamumo problemos. Be to, gydymas pakaitine terapija yra ir ŽIV bei hepatito C prevencija – šių ligų gydymas valstybei kainuoja dešimteriopai daugiau nei gydymas metadonu.

Nevyriausybinė organizacija „Rigra“ teikia taip vadinamas „žemo slenksčio“ paslaugas, t.y.  paslaugos ir konsultacijos yra anonimiškos, o asmenys priimami tokie, kokie yra, sudaroma kuo mažiau „slenksčių“ be griežto reikalavimo priklausomybės liga sergančiam atsisakyti narkotikų vartojimo.

„Rigra“ šiuo metu vykdo projektą #NiekoApieMusBeMusu (tai yra Aktyvių piliečių fondo, finansuojamo EEE finansinio mechanizmo lėšomis, dalis) ir siekia suburti ir įgalinti priklausomus nuo psichoaktyvių medžiagų asmenis ir jų artimuosius bei įvairių bendruomenių atstovus susiburti mažinant psichosocialinę bei sveikatos atskirtį dėl priklausomybės ligų.

Tokiu pavadinimu #NiekoApieMusBeMusu grupę galima surasti ir socialiniame tinkle Facebook.

 

Kas yra žemo slenksčio kabinetas?

·   Pavadinimas „žemas slenkstis“ nurodo, kad tokiame kabinete teikiamos paslaugos yra anoniminės, nemokamos. Šiuos kabinetus galima surasti Vilniuje, Kaune, Alytuje, Klaipėdoje, Kėdainiuose, Mažeikiuose, Šiauliuose, Panevėžyje, Ukmergėje.

·       Šie kabinetai teikia socialines paslaugas: konsultuoja, informuoja, tarpininkauja ir kt.

·       Kitos žalos mažinimo paslaugos: vienkartinių švirkštimosi priemonių keitimas į naujas, dezinfekavimo priemonių ir tvarsliavos dalijimas, nemokamas ir anonimiškas ištyrimas greitaisiais testais dėl ŽIV, kitų – per kraują ir lytinius santykius plintančių infekcijų,   prezervatyvų dalijimas,  perdozavimo prevencija ir kt.

·  Žemo slenksčio kabinetuose narkotikų vartotojas yra priimamas be išankstinio nusistatymo, jis nėra kaltinamas ar diskriminuojamas dėl savo gyvenimo būdo.

·       Narkotikų vartotojų nėra reikalaujama, kad jie nustotų vartoti, tačiau teigiamas pokytis visada laukiamas. 

 

 

Daugiau informacijos:

Kęstutis Rudaitis

+370 699 97684

Paramos fondas „Rigra“

www.rigra.lt